Instalacje elektryczne powinny być przede wszystkie bezpieczne, a także niezawodne. Jednak nawet w przypadku zastosowania wysokojakościowych materiałów oraz trwałych oznaczeń, należy dokonywać okresowych i dokładnych pomiarów elektrycznych. Dzięki nim możliwe jest np. wykrycie usterek, które mogą okazać się niebezpieczne. Z poniższego artykułu dowiesz się m.in. jak wykonać pomiar skuteczności ochrony przeciwpożarowej.
Pomiary odbiorcze instalacji elektrycznej
Każda instalacja powinna przejść pomiary odbiorcze, które zostaną udokumentowane odpowiednim protokołem po zakończeniu jej montażu. Badania takie obejmują oględziny, pomiary parametrów technicznych, a także próby, które są zgodne z wymaganiami normy PN-HD 60364-6:2008. Pomiary takie dokonuje się w celu sprawdzenia, czy instalacja została prawidłowo wykonana, a przy tym – jest bezpieczna.
Podstawowe pomiary elektryczne
W budynkach mieszkalnych należy raz na 5 lat przeprowadzić podstawowe Pomiary Elektryczne Wrocław. Wcześniej należy natomiast zweryfikować, czy na etapie projektu danej sieci nie doszło do jakichkolwiek błędów, czy dana instalacja jest poprawnie wykonana, a także czy urządzenia poprawnie podłączono. Później sprawdza się, czy nie są widoczne jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne. Potem sprawdzeniu zostaje poddany stan połączeń oraz przewodów. Informacje na ten temat powinny zostać umieszczone w protokole. Następnie sprawdzeniu zostaje poddana ochrona przeciwpożarowa, ochrona przewodów przed spięciem, czy sposób działania wyłączników. Należy także przeprowadzić pomiar rezystencji izolacji. Warto tutaj dodać, że parametry poddawane kontroli zależą od miejsca montażu danej instalacji, jej specyfiki, czy urządzeń, które są do niej przyłączone.
Jakie pomiary elektryczne co 5 lat
Kontrolom co najmniej raz na 5 lat poddany zostaje stan techniczny danej instalacji, przydatność użytkowania obiektu. Bierze się również pod uwagę jego estetykę, a także okolicę, w jakiej się mieści. Badaniom powinno objąć się pomiary instalacji piorunochronnej, a także elektrycznej, które sprawdzą stan sprawności połączeń, osprzętu, czy izolacji przewodów.
Pomiary elektryczne w domu jednorodzinnym
To właściciel domu jednorodzinnego we Wrocławiu jest zobowiązany do regularnego przeprowadzania kontroli instalacji elektrycznej. Powinno to mieć miejsce przynajmniej raz na 5 lat. Taką kontrolę należy przeprowadzać zgodnie z poszczególnymi procedurami. Brak przeglądu nie tylko nie pozwoli wypłacić ubezpieczenia, ale może przede wszystkim prowadzić do nieszczęścia.
Pomiary instalacji elektrycznej w mieszkaniu
Osoby, które mieszkają w bloku nie muszą martwić się o sprawdzanie instalacji elektrycznej. Za to odpowiedzialny jest administrator danego budynku. Jednak po zakupie mieszkania, warto zlecić taki przegląd, ponieważ nowi właściciele będą mieć pewność, że instalacja działa poprawnie. Przegląd instalacji elektrycznej Wrocław należy również dokonać po remoncie w trakcie, którego doszło do modernizacji, bądź wymiany instalacji elektrycznej.
Pomiary elektryczne krok po kroku
Na samym początku elektryk sprawdza, w jaki sposób podłączone są przewody, czy kontakty zostały prawidłowo zamontowane, a także, czy lokalizacja gniazd nie znajduje się nieopodal źródeł wody, do których mogą należeć wanna, umywalka, czy prysznic. Po tym wykonuje pomiary elektryczne dotyczące:
- rezystencji izolacji przewodów izolacji – elektryk mierzy natężenie prądu, który płynie przez izolację;
- pętli zwarcia – elektryk sprawdza, czy wkładka topikowa, bądź wyłącznik nadmiarowo-prądowy działają w sposób prawidłowy;
- skuteczności ochrony przeciwpożarowej – elektryk, sprawdza czy w sytuacji, w której napięcie na obudowie wykonanej z metalu pojawi się napięcie, wyłącznik odłączy zasilanie.
Pomiary elektryczne protokoły
W protokołach powinien znaleźć się wynik oględzin. Najczęściej ma on postać opisu. Zdarzają się również rysunki. Protokół jest bardzo istotny podczas wykonywania następnego przeglądu, w celu sprawdzenia, czy parametry uległy zmianie. Jest on również potrzebny w sytuacji, w której dojdzie do wypadku, którego okoliczności będą badać odpowiednie służby. Protokół powinien zawierać dane dotyczące:
- daty i miejsca jego sporządzenia;
- odbiorcy oraz osoby, która go wypełnia;
- założonych plomb;
- liczników energii;
- mocy odbiorników elektrycznych, które są zainstalowane;
- materiału, przekroju, a także rodzaju przyłącza;
- zabezpieczeń topikowych;
- danych nieruchomości – miejsca, w którym go sporządzono;
- wyników kontroli;
- zabezpieczeń topikowych, jakie zostały użyte.
Każdy protokół zostaje podpisany przez osobę, która go przeprowadzała wraz z jej pieczątką, a także przez użytkownika instalacji.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł dostarczył Ci odpowiedniej wiedzy dotyczącej pomiarów elektrycznych. Jak widać, są one bardzo ważne i niezbędne do odebrania jakiegokolwiek budynku. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, powinieneś mieć na uwadze, że przynajmniej raz na 5 lat elektryk powinien dokonać kontroli instalacji elektrycznej w Twoim domu. Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://elektryk24wroclaw.pl/, Elektryk Wrocław.