Niewielkie drony, które można pilotować bez posiadania licencji czy zezwolenia stają się coraz popularniejsze. Maszyny tego typu są szeroko wykorzystywane do celów sportowych, rekreacyjnych oraz jako platforma do filmowania i fotografii przestrzennej. Urządzenia stają się coraz bardziej dostępne. Mały dron z kamerą i podstawowym wyposażeniem można nabyć już za około 2000 zł.

Fotografia i filmowanie wydają się podstawowym celem, dla którego drony stają się coraz popularniejsze. Efektowne ujęcia z lotu ptaka robią wrażenie na wszystkich i dają możliwość uchwycenia perspektywy, której nie da się uwiecznić w inny sposób. To ogromna wartość, ale warto pamiętać też o tym, że sam pilotaż drona to także świetna zabawa. Na rynku dostępnych jest szereg urządzeń i akcesoriów, które rozszerzają spektrum możliwości dla twórców, użytkowników komercyjnych i prywatnych. Chociaż dron to cały czas statek powietrzny, to pilotaż najmniejszych urządzeń nie wymaga licencji ani żadnego zezwolenia. Maszyny dostępne na rynku różnią się wielkością, parametrami i wyposażeniem. Dla większości użytkowników głównym kryterium wyboru sprzętu jest jakość kamery i cena. Statystyki sprzedaży w sklepie z dronami DJI wskazują, że polscy piloci chętnie kupują urządzenia tej marki, a jako najczęściej wybieraną alternatywę wskazuje się Xiaomi – szczególnie model FIMI X8.

Dziecinnie łatwy pilotaż

Przeglądając recenzje urządzeń tego typu, można zauważyć, że większość z nas skupia się na parametrach takich jak zasięg i czas, jaki urządzenie może pozostać w powietrzu oraz rozdzielczość kamery i wielkość pamięci na materiał gromadzony w czasie lotu.

Nawet w przypadku tańszych urządzeń latanie dronem jest określane jako bezproblemowe i łatwe do oponowania, chociaż są pewne istotne różnice w tym zakresie. Warto zauważyć, że popularność dronów Xiaomi i DJi wynika m.in. z faktu, że urządzenia są doskonale zaprojektowane i wyposażone w dopracowane i wydajne oprogramowanie sterujące lotem.

Dron z kamerą nie tylko do selfie

Zaawansowana elektronika, gps i sensory upraszczają ten proces tak bardzo, jak to możliwe, ale cały czas pozostawiają użytkownikowi swobodę i kontrolę nad urządzeniem.

Dobrym przykładem korzyści, jakie przynosi zastosowanie nowoczesnych systemów kontroli lotu, jest opcja automatycznego pilotażu. W trybie automatycznym dron może śledzić (filmować) wskazany obiekt.

Co więcej, tryby automatyczne są dostosowane w taki sposób, aby można było realizować typowe kinowe ujęcia jak panorama, rocktet, circle czy dronie. Nic dziwnego, że użytkownicy tego sprzętu rywalizują w kategorii unikalne selfie.

Profesjonalny dron z kamerą

Większe drony to naprawdę profesjonalny sprzęt, który umożliwia rejestrowanie dynamicznych kadrów z wydarzeń każdego rodzaju. Są wykorzystywane do filmowania sportowców, wydarzeń plenerowych oraz wyjątkowych miejsc i obiektów. Urządzenia z zaawansowanymi systemami optycznymi pozwalają na uchwycenie obrazu w jakości, która umożliwia zastosowanie materiału w profesjonalnych produkcjach.

Co więcej, wydajne systemy transmisji bezprzewodowej umożliwiają też podgląd widoku z kamery w czasie rzeczywistym. To doskonała technologia do transmisji na żywo. Właśnie dlatego drony są coraz częściej wykorzystywane przez popularnych twórców internetowych i dziennikarzy.

Nowoczesne zaawansowane drony z dobrymi kamerami to spory wydatek. Warto mieć na uwadze jednak fakt, że zakup drona z kamerą do zastosowań profesjonalnych wymaga też inwestycji w dodatkowe akcesoria, które niekiedy okazują się niezbędne. Dlatego sklep Gearpro z dronami DJI oferuje urządzenia w optymalnie skompletowanych zestawach, w których składzie znajdują się najczęściej dokupowane akcesoria, dedykowana torba i części zamienne.

Jaki dron do 2000 zł?

Większość współczesnych urządzeń latających jest wyposażona w kamerę oraz profesjonalny gimbal do stabilizacji obrazu w trakcie lotu. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala na filmowanie idealnych ujęć. Użytkownicy, którzy dysponują budżetem 2000 zł, mają szanse nabyć naprawdę solidnego drona z dobrym układem optycznym i zaawansowanym systemem stabilizacji obrazu. Ponadto, w zestawie zyskują dostęp do fabrycznych aplikacji, które umożliwiają obróbkę materiału i jego udostępnianie.

System sterowania i transmisji danych pozwala na publikowanie zdjęć i transmisję wideo w czasie rzeczywistym. Materiał można wykorzystać m.in. w relacjach live w mediach społecznościowych. Dobrym przykładem urządzenia, które oferuje takie możliwości, jest mały dron DJI Mavic Mini. Pomimo kompaktowych rozmiarów model ten oferuje większość funkcjonalności znanych z profesjonalnych dronów do filmowania i fotografii, co sprawia, że jest to jedno z częściej wybieranych urządzeń przez użytkowników prywatnych, jak i vlogerów.

Filmujesz GoPro? Wrzuć kamerkę na drona

W przypadku użytkowników, którzy większość swojego materiału realizują za pomocą kamerki GoPro i korzystają z udostępnianych przez tego producenta narzędzi do obróbki filmów i zdjęć, lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup drona, do którego można zamontować ten sprzęt.

Urządzenia tego typu są wyposażone w uchwyt na GoPro usytuowany na gimbalu, który współpracuje z systemem stabilizacji obrazu kamery. Takie rozwiązanie to spora inwestycja. Mając to na uwadze, warto porównać, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie zakup drona do 2000 zł zintegrowanego z kamerą i ewentualne wyposażenie go w uchwyt na dodatkowe akcesoria, w którym można zamontować GoPro.

Takie rozwiązanie rozszerza możliwości rejestracji unikalnych ujęć. Dobrym przykładem są efektowne filmy, w których prezentuje się widok sprzed i zza urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj