Lista siedmiu cudów starożytnego świata była czymś w rodzaju turystycznego „must-see” dla podróżników sprzed wieków. Obecnie turyści niestety nie mogą się już nią kierować, gdyż ze znajdujących się na niej obiektów do naszych czasów zachował się tylko jeden – piramida Cheopsa w Gizie. Stąd m.in. pomysł na skompletowanie nowej listy.

Nowe Siedem Cudów Świata…

W plebiscycie, który rozpoczął się w 2001 r. wybierano spośród ponad 200 obiektów architektonicznych z całego świata, a wyniki ogłoszono 7.07.2007 r. Na liście Nowych Siedmiu Cudów Świata znalazły się:

  1. Koloseum w Rzymie – amfiteatr z I w. n.e., który mógł pomieścić ok. 50 tysięcy widzów.
  2. Mauzoleum Tadż Mahal w Agrze – monumentalny grobowiec zbudowany w XVII w. z polecenia władcy opłakującego przedwczesną śmierć ukochanej żony.
  3. Wielki Mur Chiński – rozbudowany system budowli obronnych o całkowitej długości przekraczającej 20 000 km, którego budowę rozpoczęto prawdopodobnie w VI w. p.n.e.
  4. Miasto Petra w Jordanii – pozostałości wykutego w skałach miasta Nabatejczyków; większość zachowanych budowli powstała przed ok. dwoma tysiącami lat.
  5. Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro – tę mierzącą 38 m wysokości statuę w stylu art deco odsłonięto w 1931 r.
  6. Miasto Machu Picchu w Peru – położone na jednym z andyjskich szczytów ruiny miasta Inków z XV w.
  7. Miasto Chichén Itzá na Jukatanie – kompleks kamiennych pozostałości miasta Majów i Tolteków założonego ok. V w.

…na serii złotych monet

Wymienione wyżej budowle są głównym tematem serii numizmatów dostępnych w Skarbnicy Narodowej. Złote monety o średnicy 13,92 mm wykonano z pół grama kruszcu o najwyższej próbie. Ich wartość nominalna wynosi 2,5 dolara, natomiast światowa limitacja to jedynie 5 000 kompletów. Do kolekcji dołączone są atrakcyjne akcesoria, m.in. lupa numizmatyczna oraz drewniana szkatułka do przechowywania okazów, a także certyfikaty autentyczności i indywidualne świadectwo własności.

Ta piękna kolekcja złotych monet z pewnością nie tylko doskonale uzupełni każdy numizmatyczny zbiór, lecz także pozwoli lepiej poznać najsłynniejsze obiekty architektoniczne z całego świata. Świetnie sprawdzi się również jako prezent.

Więcej szczegółowych informacji na temat serii „Nowe Siedem Cudów Świata” znajdziesz na stronie dystrybutora – Skarbnicanarodowa.pl. Sprawdź koniecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj