Wybór monitora dopasowanego do potrzeb użytkownika jest niezwykle ważnym elementem, o którym należy pamiętać. Na jakie więc aspekty należy zwrócić szczególną uwagę?

 Przekątna

Pierwszym z parametrów, o którym trzeba wspomnieć jest przekątna ekranu. Z reguły większość osób uważa, że im większa tym lepiej. Nie jest to jednak do końca prawdą, a wszystko tak naprawdę zależne jest od potrzeb użytkownika oraz tego w jaki sposób wykorzystujemy komputer.

Za standardową rozdzielczość w przypadku monitorów uznajemy 24 cale co jest absolutnie wystarczające do komfortowego korzystania z komputera. Jednakże w niektórych przypadkach warto pokusić się o większą przekątną, jednak maksymalnie do 32 cali. Wybór monitora o większej przekątnej może być uzasadniony w przypadku osób zajmujących się profesjonalnie grafiką czy programowaniem. Wtedy faktycznie większy ekran sprawi, że użytkowanie będzie po prostu przyjemniejsze.

Więcej niż 24 cale sprawdzą się również w zastosowaniach typowo rozrywkowych. Oglądanie filmów czy korzystanie z multimediów będzie bardziej komfortowe. Jednak w przypadku gier warto być rozważnym. Monitor 32 calowy może sprawiać problemy.

 Rozdzielczość

Zaraz obok przekątnej, parametrem, który należy rozpatrzyć jest rozdzielczość czyli tak naprawdę szczegółowość ekranu. Ten element jest kluczowy między innymi w pracy grafików, gdzie jest to faktycznie przydatne podczas obróbki filmów czy zdjęć. Także dla typowego użytkownika rozdzielczość powinna mieć znaczenie, a takim minimum na dziś dzień jest rozdzielczość FULL HD, która obsługiwana jest przez większość ówczesnych monitorów. Rozdzielczości QHD i 4K są już przeznaczone dla osób bardziej wymagających.

Rodzaj matrycy

Rodzaj matrycy również ma znaczenie. Tutaj głównie w grę wchodzą dwa typy : TN oraz IPS. Pierwsze z nich z reguły wykorzystywane są w tańszych modelach, jednak wykorzystywane są chętnie przez graczy dzięki wyższym częstotliwościom odświeżania i szybkiemu czasowi reakcji.

Z kolei zaś matryce IPS oferują bardzo wysoką jakość obrazu, co oczywiście jest cenione szczególnie w biurach firmowych oraz wszelkiego rodzaju pracach przy wykorzystaniu komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj