Branża IT jest jedną z najbardziej dynamicznych rozwijających się sfer zawodowych. Jest atrakcyjna zarówno ze względu na to, że praca w niej jest zawodem przyszłościowym i rozwojowym, a ponadto pracownicy IT mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia. Poziom pensji zależy od specjalizacji, obszaru zatrudnienia, czy też od stanowiska. Ile średnio zarabiają programiści?

Zarobki zależne od języka programowania

Zarobki programistów zależą przede wszystkim od języka programowania. Wynika to oczywiście z popularności pewnych języków: takie języki programowania jak C++, Ruby, czy PHP są nieco mniej wyceniane na rynku pracy. Natomiast jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku są informatycy potrafiący programować w języku Python, NODE, czy JAVA.

Zarobki zależne od obszaru

Drugim czynnikiem wpływającym na średnią wynagrodzeń jest miejsce zatrudnienia. Największe obecnie zarobki oferowane są w Warszawie. Nie dużo mniej zarabia się w Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, w Poznaniu czy w aglomeracji śląskiej. Firmy zatrudniające programistów na terenie mniejszych miast będą już nieco pod tym względem odstawały i nie zaoferują podobnych wynagrodzeń.

Branża – także istotna

Kolejnym czynnikiem wpływającym na zarobki programistów jest konkretna dziedzina, którą dany programista ma się zajmować. Obecnie jedne z najwyższych zarobków oferowane są programistom z kategorii DevOps, backend, czy z dziedziny tworzenia aplikacji mobilnych oraz baz danych. Dobre wynagrodzenia oferowane są inżynierom pracującym w branży gier komputerowych.

Stanowisko i staż pracy

Jednym z ostatnich czynników wpływających na poziom wynagrodzenia jest stanowisko i staż pracy programisty. Najmniej zarabiają oczywiście juniorzy. Z kolei najbardziej doświadczeni programiści zarobią już nawet kilkukrotnie więcej od programistów niższego szczebla. Jak kształtuje się zatem poziom ich zarobków?
Młodszy specjalista w 2020 roku zarabia brutto przeciętnie ok. 5000 zł. Specjalista doświadczony może już liczyć na wynagrodzenie rzędu 7500 złotych. Z kolei starszy programista – ok. 10 000 zł. W zależności jednak od branży, wynagrodzenia te mogą skutecznie rosnąć, dzięki czemu starszy specjalista może liczyć nawet na pensję wynoszącą ok. 15 000 zł.

IT – branża, która ciągle się rozwija

Bez wątpienia praca jako programista w branży IT jest interesująca ze względu na potencjalnie dobre zarobki, dlatego też kusi nawet osoby dotychczas nie zajmujące się tego rodzaju zagadnieniami. Z całą pewnością jednak jest to kierunek kuszący, nawet mimo tego, że zawód programisty uchodzi za pracą trudną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj